پرش به محتوا

بسته بندی مقوایی

جعبه سازی

جعبه های تاخور بزرگترین و مهمترین گروه از بسته بندی های مقوایی هستند. این جعبه ها را به شکل تخت و یا به اشکال چسب کاری شده که می توان آنها را جهت حمل و نقل به شکل تخت درآورد تولید می کنند.

بسته بندی مقوایی نوعی بسته بندی محسوب می شود که دارای بیشترین مزیت ها و کیفیت بالاتر در موقع چاپ می باشد . مقوا نوعی نمادهای اقتصادی و فقه کاره است که به سادگی توسط سایر مواد بسته بندی قابل جایگزین نیست. یک امتیاز بارز آن، هزینه پایین آماده سازی آن در مقایسه با سایر مواد بسته بندی از قبیل پلاستیک است. طراحی کارآمد بسته بندی مقوایی به شناخت خواص کاغذ و محصول و همچنین به مهارت و هنرمندی در ایجاد بسته بندی بستگی دارد.
بسته بندی مقوایی را می توان به انواع زیر طبقه بندی کرد :

جعبه های تاخور

عبه های تاخور بزرگترین و مهمترین گروه از بسته بندی های مقوایی هستند. چاپ جعبه را به شکل تخت و یا به اشکال چسب کاری شده که می توان آنها را جهت حمل و نقل به شکل تخت درآورد تولید می کنند. آنها را می توان به روش های مقرون به صرفه با استفاده از ماشین آلات تولید سریع، تولید کرد. اغلب طرح جعبه های تاخور را می توان در خانواده طرح تیوبی یا طرح تخت (سینی مانند) طبقه بندی کرد.

در این دو خانواده از جعبه ها انواع بسیار تخصصی فراوانی وجود دارد ظرف های با سطح فوقانی برآمده (gable-top) اساسا یک جعبه تیوبی هستند که کاربردهای زیادی، به ویژه در بسته بندی های فرآوردی های لبنی و آبمیوه ها پیدا کرده است .
مقواهایی که به میزان زیاد آهارزنی شده اند و مقواهای دارای پوشش پلی اتیلن در مرحله پر کردن محصول به شکل نهایی درآمده و به روش های حرارتی درزبندی می شوند. جعبه هایCombibloc و تتراپک از نظر ظاهری به هم شبیه هستند و هر دو از لایه های متراکم کاغذ/ فویل/ ترکیبات پلی ساخته می شوند. کاربرد اصلی این جعبه ها در ساخت بسته بندی اسپیک نوشیدنی هایی مثل آبمیوه است.

جعبه های ایستاده (Setup Boxes)

جعبه های ایستاده جعبه صلبی هستند که به صورت سرهم شده و آماده برای پر کردن عرضه می شوند. از آنجایی که این جعبه ها از قبل سر هم شده اند، هنگام خالی بودن نیز فضای نگهداری یکسانی نسبت به زمان پر بودن اشغال می کنند. صلب بودن این جعبه ها تصویر شکیلی بر محصول عرضه شده ایجاد می کند. علاوه بر این خاصیت فوق، این جعبه ها را برای کاربردهایی که در آن ها ظرف به عنوان واحد نگهداری نیز عمل میکند، مطلوب می سازد.

جعبه های تخت سینه شکل جعبه های مقاوم در برابر مایعات

مقوا را می توان به شکل سینه های گرد یا چهار گوش همراه با درزبندی های انتهایی کاغذ شکل داد. این شکل جعبه ها را هنگامی که از مقوای مخصوص مواد خوراکی ساخته شده باشد، برای نگهداری موادی از قبیل بستنی و خوراکی های منجمد به کار می برند. ورق های تختی که گوشه های آن پشت بندی شده است را می توان طوری تا زد که به شکل سینی های مناسب بسته بندی خوراکی های منجمد و یا سایر محصولات خوراکی درآید. در بیشتر کاربردهای مورد نظر برای خوراکی های مرطوب، مقوا را با پلی اتیلن یا موم پوشش دهی میکنند. سینی های مقوایی که می توان آن ها را بر روی اجاق گذاشت، با یک پلاستیک مقاوم در برابر دمای اجاق مثل پلی اتیلن ترفتالات پوشش دهی یا لایه بندی می شوند.

انتخاب مقوای مناسب

مهمترین عوامل دخیل در انتخاب مقوا عبارت اند از نیازمندی های ساختاری و ضرورت های چاپی و تزئینی. ملاحظات ساختاری، شامل مشخصات استحکام فیزیکی مورد نیاز برای نگهداری محصول در حین حمل و نقل و عرضه است. مقاومت در برابر پارگی، سفتی، استحکام کششی، استحکام در جهت z (جهت عمود بر محورهایMID , CD) جهت گیری، قابلیت چسب کالری و سایر مشخصات مقوا نیز اهمیت خاص خود را دارند.
محصولات مرطوب، یا محصولاتی که در محیط های مرطوب، قرار خواهد گرفت مثل محیط نگهداری در فریزر نیازمند مقواهایی هستند که آهار سخت خورده، موم اندود و یا به روش دیگر برای این کاربرد خاص آماده شده باشند.