آیا با اشتباهات رایج در طراحی جعبه و بسته بندی آشنا هستید؟

امروزه صنعت جعبه سازی و بسته بندی محصولات به عاملی مهم برای محصولات تبدیل شده که ما در مقالاتی جداگانه درباره نکات طراحی بسته بندی و استفاده از ایده‌های خلاقانه در خصوص طراحی جعبه‌ها صحبت کردیم که در صورت تمایل، می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید. به همین خاطر تصمیم گرفتیم اشتباهاتی که ممکن است در طراحی بسته بندی و جعبه محصولات گرفتار آن شوید را به شما معرفی کنیم.

چرا طراحی جعبه و بسته‌بندی اهمیت دارد؟

قبل از بیان اشتباهات رایج در بسته‌بندی و طراحی جعبه، می‌خواهیم اهمیت این حوزه را از چند جهت بررسی کنیم که شامل موارد زیر است:

• بسته بندی علاوه بر وظیفه محافظت، جلب توجه و تبلیغات محصولات هم بر عهده دارد.
• بسته بندی می‌تواند یکی از معرف‌های نام تجاری و برند ما باشد.
• استفاده از بسته‌بندی بریا محصولات فضای خوبی را برای ارائه اطلاعات و کارایی محصول می‌دهد که این عامل سبب افزایش فروش و جلب توجه مشتری می‌شود.
• با استفاده از طراحی جعبه خلاقانه می‌توان احساسات مشتری را تحت تاثیر قرار داد تا محصول ما را از میان دیگر رقبا انتخاب کند.
• استفاده از جعبه و بسته بندی باعث تمایز محصولات ما با دیگر رقبا می‌شود.
• در نهایت بسته بندی محصولات تاثیر بسیاری در افزایش فروش و جلب توجه مشتریان دارد.

 

اهمیت طراحی جعبه و بسته بندی

اشتباهات رایج در طراحی جعبه و بسته بندی

پس متوجه اهمیت و استفاده از جعبه و بسته‌بندی برای محصولات شدیم؛ حال به سراغ اشتباهات رایج در طراحی بسته بندی می‌رویم که شامل مباحث زیر است:

• استفاده از طرح‌های شلوغ

استفاده از یک طرح بسیار شلوغ و پیچیده با ارائه مطالب مختلف، نه تنها برای مشتری جذاب نیست بلکه آن را دچار سردرگمی می‌کند. واقعیت هم این است که ارائه بیش از حد توضیحات درباره محصول برای مشتریان جذابیتی ندارد چراکه شاید از آن سردر نیاورند.

• عدم توجه به راحتی مشتری برای باز شدن بسته بندی محصول

به این نکته بسیار دقت کنید، چراکه برای شماهم این اتفاق افتاده است که اگر در استفاده از محصولی به چالش و مشکل برخورد کنید، کلافه و در نتیجه تصمیم می‌گیرید که دیگر از برند و چنین بسته‌بندی در دفعات بعدی استفاده نکنید. پس برای طراحی جعبه و بسته‌بندی محصولات خود، راحتی و آسایش مشتریان را درنظر بگیرید.

• عدم شناخت مخاطب

یکی از اشتباهات رایج در طراحی جعبه و بسته بندی که اکثر کسب‌وکارها گرفتار آن هستند، عدم شناخت دقیق مخاطب و مشتریان هدف است. پس، شما به عنوان یک فرد موفق در کسب‌وکار خود نباید از این موضوع غافل شوید.

• تناسب نداشتن محصول با بسته بندی

حقیقت این است که اگر در انجام هرکاری تناسب را رعایت نکنید، کار به درستی انجام نمی‌شود و این قاعده در صنعت جعبه سازی و بسته‌بندی نیز صادق است. در حقیقت اگر بسته‌بندی شما کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از محصول باشد، علاوه بر آسیب رساندن محصول و دردسر ساز شدن بساع‌بندی برای خود شما، جلب توجه خاصی هم برای مشتری نخواهد داشت.

• استفاده نکردن از جعبه و بسته‌بندی برای معرفی برند

در استفاده از طراحی جعبه و بسته‌بندی به عنوان فرصتی برای معرفی برند شما به دیگران نباید غافل شوید؛ دقیقا برخلاف توضیح اول در بیان اشتباهات رایج بسته‌بندی که شما را نسبت به شلوغی بیش از حد بسته بندی خودداری کردیم، نباید تصمیم بگیرید که محصول شما بدون توضیح برند و محصول باشد. پس استفاده از چاپ و طراحی تخصصی در بسته بندی محصولات خود را جدی بگیرید تا محصول شما به عنوان یک برند معتبر در بین دیگر رقبا حفظ شود.

 

طراحی بسته بندی

• پر کردن تمام فضای جعبه

در ادامه به یکی از رایج‌ترین اشتباهات طراحی جعبه و بسته‌بندی می‌رسیم که آن هم موضوعی نیست جز پرکردن تمام فضای جعبه با استفاده از تصویر و توضیحات محصول؛ اگر فکر می‌کنید که در چشم بیننده نباید هیچ فضای خالی از بسته بندی شما به چشم بخورد، سخت در اشتباه هستید. پیشنهاد ما به شما این است روی یک موضوع و طرح تمرکز کرده و با استفاده از رنگ و فونت، سعی کنید آن را برجسته نشان دهید.

• عدم برخورداری از قابلیت ردیابی اصالت و اعتبارسنجی

یکی از مباحثی که امروزه نسبت به گذشته اهمیت بالایی پیدا کرده و افراد نسبت به آن حساسیت بالایی به خرج می‌دهند اصالت کالا و مشخص شدن اصل بودن آن از نمونه‌های فیک و تقلبی است. در حقیقت مشتری وقتی می‌خواهد در قبال پولی که برای خرید کالا پرداخت می‌کند از کیفیت آن نیز مطمئن باشد و اگر نشان دادن این موضوع را در بسته‌بندی محصولات در نظر نگیرید، با شکست مواجه خواهید شد.

• اشاره کردن به نماد خاص

یکی از مسائلی که در طراحی جعبه و بسته بندی محصولات صادرکننده باید دقت کنید و یکی از اشتباهات طراحی به حساب می‌آید، استفاده از نماد برای اشاره به فرهنگ یا کشور خاصی است، چراکه این مساله می‌تواند منجر به عدم استقبال افراد برای خرید محصول شود.

• توجه نکردن به مسائل زیست محیطی

عدم رعایت این موضوع در مواردی که بسته‌بندی به مسائل بهداشتی و سلامت مشتری ارتباط پیدا می‌کند یا قرار است که دور ریخته شوند، آثار زیست محیطی مخربی را می‌تواند برجای گذارد. پس توجه به این مسئله بسیار اهمیت داشته و باید این هم بیان کرد که درخصوص این موضوع باید اطلاعاتی چون تاریخ دقیق تولید و زمان مصرف کالا و نشان‌ها و علائم استاندارد و بهداشتی و غیره به درستی روی بسته بندی محصول درج شود.

• نشان ندادن اطلاعات درست روی بسته بندی محصولات

حتما به بیان اطلاعاتی مثل گارانتی محصول، تاریخ تولید و انقضا، طرز تهیه و نگهداری ، ویژگی‌ها و خدمات باتوجه به محصول بپردازید، چراکه مشتری از روی جعبه و بسته بندی به ماهیت محصول پی می‌برد که در برخی مواقع برندها از این موضوع غافل هستند. پس برای جلوگیری از این اشتباه در طراحی بسته بندی و جعبه خود توجه کنید که اطلاعات مخدوش نبوده و به دستی روی بسته محصول درج شده‌اند.

• توجه نکردن به رنگ استفاده در بسته بندی

این گزینه در زمانی که شما یک برند را به عنوان کسب‌وکار خود ثبت کرده‌اید، اهمیت بالایی دارد. در حقیقت با استفاده از یک پالت رنگی هنگام تبلیغات، شناخت برند و بسته بندی، نوعی یکرنگی و اتحاد را در مشتری ایجاد می‌کنید. اگر در انتخاب پالت رنگ روی یک رنگ توجه بیشتری دارید، ای موضوع بسیار خوب است و فراموش نکنید در برخی مواقع انتخاب یک رنگ بهتر از پنج رنگ است. نکته دیگر در انتخاب رنگ، نوع جعبه و بسته بندی برای استفاده از خدمات چاپ است که باید نسبت به آن اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید.

 

طراحی جعبه محصول

• استفاده کردن از فونت‌های مختلف

یکی دیگر از اشتباهات رایج در طراحی جعبه و بسته‌بندی استفاده از فوت‌های مختلف است اما پیشنهاد ما به شما، استفاده از دو فونت متفاوت است که البته نباید اصول تایپوگرافی و فنون چاپ را نادیده بگیرید. به عنوان مثال استفاده از فونتی با اشکال شبیه دوچرخه برای کسب‌وکار تولید دوچرخه ممکن است وسوسه‌انگیز و جذاب باشد اما ریسک ناخوانا بودن متن هم باید درنظر گرفت. اگر می‌خواهید حالت قدیمی بودن را برای مصرف کننده تداعی کنید، از فونت سریف استفاده کنید.

در پایان

ما سعی کردیم تا تمامی اشتباهات رایج در طراحی جعبه و بسته‌بندی محصولات را خدمت شما بیان کنیم تا شما را در پیشرفت کسب‌وکارتان یاری دهیم. در نهایت اگر به دنبال مرکزی برای سفارش انواع جعبه‌های مقوایی، لمینتی، هاردباکس، کارتن‌های 3 لایه و 5 لایه هستید، می‌توانید روی مجموعه مسترپک حساب کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره رایگان جهت سفارش بهتر خود با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!