بسته‌بندی سبز حذف مواد شیمیایی و آلوده‌کننده را که به آب‌، خاک، هوا و گیاهان آسیب می‌رساند، ممکن کرده است. این کار با ایجاد بسته‌های تجزیه‌پذیر و قابل بازیافت محقق شده است. در بسته‌بندی سبز مواد کمتری به کار می‌رود به علاوه‌ در فرایند تولید از انرژی‌های تجدید‌پذیر مانند سوخت‌های زیستی، باد و انرژی خورشیدی استفاده می‌شود. برخی از موادی که در بسته‌بندی سبز استفاده می‌شوند عبارتند از:

  • پلاستیک تجزیه‌پذیر
  • پلاستیک گیاهی
  • محصولات قابلِ‌ بازیافت
  • منابع انرژی جایگزین
  • کیسه‌های پلی‌اتیلن تهیه شده از زباله‌های بازیافت‌شده

غول فست‌فود، مک‌دونالد، به تازگی قول داده است که تا سال ۲۰۲۰ مواد اولیه‌ی تمام بسته‌بندی‌هایش را با مواد قابل بازیافت جایگزین خواهد کرد. برای هم‌گام بودن با بازار بسته‌بندی سبز، بسیاری از شرکت‌های کوچک و بزرگ ایده‌های جذاب و گاهی نو در رابطه‌ با بسته‌بندی پایدار ارائه می‌کنند. ایده‌هایی مانند:
۱. بسته‌های خوردنی. برای کاهش ضایعات کاغذ و پلاستیک، بسته‌های قابل خوردن توجه کارخانه‌های بسیاری را جلب کرده است. اما با توجه به مسائل بهداشتی و آماده‌سازی آن، یافتن روش‌ تولید مناسب و به‌صرفه، کار دشواری است.
۲. تعیین استانداردها و نظارت بر زنجیره‌ی تأمین. شرکت‌ها به نظارت، کنترل و شناخت بیشتری از عملکرد زنجیره‌ی تأمین نیاز دارند. زمانی می‌رسد که تعهد و توجه به محیط زیست نقش مهمی در تصمیمات کلیدی کسب‌وکارها خواهد داشت.
۳. کاهش گازهای گلخانه‌ای. کاهش گازهای گلخانه‌ای معمولا کاهش دیگر عوامل مخرب برای محیط زیست را به همراه دارد، بنابراین بسیار مورد توجه است.

۴. پلاستیک‌های ۱۰۰٪ زیست‌سازگار. کوکاکولا از سال ۲۰۰۹، بطری‌هایی تولید می‌کند که بخشی از مواد اولیه‌ی آنها منشأ گیاهی دارند. این شرکت در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که از این پس بطری‌هایش به تمامی از مواد سازگار با محیط زیست تولید می‌شود. انتظار می‌رود در آینده‌ی نزدیک خبرهای بیشتری درباره‌ی بطری‌های گیاهی (PlantBottle) این شرکت شنیده شود.
۵. پلاستیک‌های گیاهی با کیفیت‌تر. انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۶ که در ماه‌های پایانی آن هستیم، بسیاری از محدودیت‌های پلاستیک‌های زیستی از بین بروند. یکی از مشکلات پلاستیک‌های زیستی با منشأ گیاهی این است که تابِ دمایی را که برخی عملیات بسته‌بندی در آن انجام می‌شود، ندارند و ذوب می‌شوند. اما پیشرفت‌ها و نوآوری‌های پیوسته، امید خلق پلاستیک‌های زیستی با کیفیت‌تر و مقاوم در برابر دمای بسیار زیاد را افزایش داده است.
۶. کاهش ضایعات. بی‌تردید موضوع کاهش ضایعات یکی از دلایل عمده‌ی تمایل به بسته‌بندی سبز است. بسته‌بندی پایدار هم برای کسب‌وکارها و هم برای محیط زیست سودمند است. این روزها تلاش برای به صفر رساندن میزان ضایعات توجه گسترده‌ای را جلب کرده است.
بسته‌بندی سبز انتخابی سودمند برای محیط زیست و برای انسان‌هاست. همچنین هم برای تولیدکنندگان و هم برای مصرف‌کنندگان صرفه‌ی اقتصادی دارد. به همه‌ی اینها یک مزیت مهم دیگر بسته‌بندی پایدار را اضافه کنید؛ محیط زیست پاک‌تر و سالم‌تر برای خودمان و برای فرزندان‌مان!

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!