استفاده از کارتن خشکبار، یکی دیگر از مواردی است که قدرت صنعت جعبه سازی و بسته بندی را نشان می‌دهد، چراکه امروزه رقابت بر سر فروش بیشتر و همچنین حفاظت از کالا تا رسیدن به دست مصرف‌کننده، اهمیت بالایی پیدا کرده است. به همین خاطر ما در مسترپک تصمیم گرفتیم تا مطالب مهمی از کارتن خشکبار مانند بهترین جعبه‌ها در انتخاب کارتن خشکبار محصول، ویژگی‌ها و همچنین نکات مهم آن در هنگام خرید را، برای شما بیان کنیم.

معرفی بهترین جعبه‌ها برای کارتن خشکبار

بسته بندی کارتن خشکبار دو بخش دارد: یکی برای بسته‌بندی‌های کوچک خشکبار و دیگری استفاده از کارتن مادر برای قرار دادن بسته‌بندی‌های کوچک به منظور حمل‌ونقل راحت‌تر و همچنین محافظت بیشتر از محصول.

به همین خاطر مهم‌ترین جعبه‌هایی که در بسته‌بندی این نوع محصولات به کار می‌رود شامل موارد زیر است:

 • کارتن‌های لمینتی

یکی از مهم‌ترین کارتن‌های خشکبار برای صادرات، استفاده از جعبه‌های لمینتی است. درحقیقت این نوع جعبه‌ها علاوه بر استحکام و مقاومت بالا، ظاهری بسیار شیک و زیبا دارند. از طرفی، داشتن یک بسته‌بندی شیک از محصولات خشکبار برای صادرت، نشان‌دهنده تجربه، مهارت و همچنین کیفیت محصول است که این موضوع باعث شده تا استفاده از جعبه‌های لمینتی در بسته‌بندی محصولات خشکبار محبوبیت بالایی پیدا کند.

اما کارتن خشکبار صادراتی علاوه بر زیبایی، باید از مقاومت و استحکام خوبی هم برخوردار باشد که کارتن‌های لمینتی بخاطر بالا بودن استحکام و استقامت بالای آن‌ها، بیشترین استفاده را در این موضوع دارند. در واقع این کارتن‌ها در هنگام استفاده برای بسته‌بندی‌های کوچک محصولات خشکبار از یک کارتن 3 لایه یا 5 لایه ساخته می‌شود که از کارتن سه لایه برای اقلامی با وزن پایین و کارتن پنج لایه با داشتن ضخامت بیشتر لایه‌ها برای اقلامی با وزن بیشتر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه‌بر این برای استحکام نهایی و بیشتر کارتن از یک لایه لمینت به عنوان پوشش نهایی روی این کارتن‌ها، استفاده می‌شود.

جعبه لمینتی

 • جعبه‌های هارد باکس

یکی دیگر از جعبه‌های مورد استفاده در بسته‌بندی خشکبار، استفاده از جعبه‌های هارباکس یا سخت است. این نوع جعبه‌های بیشتر در بازارهای خرده فروشی یا ارائه کالای لوکس مورد استفاده قرار می گیرند که بازار داغی از سفارش‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. چاپ افست و طلاکوب دو روش چاپ برای این نوع جعبه‌ها بوده که بسته به سلیقه مشتری انتخاب می‌شود.

 • جعبه مقوایی

یکی دیگر از جعبه‌های مورد استفاده در بسته‌بندی خشکبار، جعبه مقوایی است که بیشتر در بازارهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت تنوع طرح و اندازه این نوع جعبه‌ها و همچنین انعطاف پذیری بالا در اجرای طرح‌ها و برش‌های مختلف، از اصلی‌ترین دلیل به کاربردن آن‌ها در بسته بندی محصولات خشکبار برای بازارهای داخلی است.

جعبه مقوایی

ویژگی‌های یک بسته بندی و کارتن خشکبار

پس متوجه شدیم که جعبه‌های لمینتی، یکی از بهترین‌ها برای بسته‌بندی محصولات خشکبار به خصوص در بحث صادرات به‌شمار می‌رود و گزینه اول بیشتر افراد در بحث کارتن خشکبار است. حال در این بخش می‌خواهیم ویژگی‌های یک بسته‌بندی مناسب و اصولی درباره کارتن‌های خشکبار را بررسی کنیم که به شرح زیر است:

 • برخوداری از مقاومت و استحکام قابل قبول

اولین ویژگی برای بسته بندی کارتن‌های خشکبار، استقامت و مقاوم بودن جعبه در برابر عدم تغییر شکل هنگام جابه‌جایی است.

 • مقاوم در برابر رطوبت و دما

ویژگی بعدی، ضدآب و مقاوم بودن کارتن خشکبار در برابر رطوبت است، چراکه هنگام قرارگیری خشکبار با رطوبت، بوی آن تغییر پیدا کرده و از تازگی آن کاسته می‌شود. به همین خاطر این موضوع در بحث بسته‌بندی محصولاتی چون غلات و خشکبار اهمیت بالایی دارد.

 • مقاوم در برابر نفوذ حشرات

یکی دیگر از موضوعات مهم برای کارتن‌های خشکبار، استفاده از مواد مرغوب برای نگهداری صحیح، سالم و بهداشتی محصولات است تا از نفوذ هرگونه حشرات موذی جلوگیری کند.

آیا تفاوتی بین طراحی و چاپ بسته‌بندی خشکبار صادراتی با داخلی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، چراکه در بحث کارتن خشکبار صادراتی باید دقت بالاتری نشان داد و نسبت به برخی از موضوعات باید حساسیت بیشتری داشت که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

 1. اولین تفاوت طراحی و چاپ بسته‌بندی خشکبار صادراتی با داخلی، استقامت و کیفیت کارتن بسته‌بندی است که باید بتواند به دلیل شرایط مختلف حمل‌ونقل محصول، محافظت خوبی از کالا داشته باشد.
 2. تفاوت دیگری که در طراحی و چاپ بسته‌بندی خشکبار صادراتی با داخلی وجود دارد، شکل ظاهری کارتن بسته‌بندی است که باید از جذابیت بالایی برخوردار باشد. در واقع این ویژگی قرار است برند شما را به افراد مختلف معرفی کند و اطلاعات بسیاری از محصول شما را در اختیار مشتری قرار دهد که باید نسبت به این دقت ویژه‌ای داشته باشید.
 3. یکی دیگر از تفاوت‌ها، بالا بودن استحکام کارتن خشکبار صادراتی نسبت به کارتن خشکبار داخلی است. در حقیقت این ویژگی باید بگونه‌ای باشد که جعبه بسته‌بندی در شرایط مختلفی مثل توزیع، ضربه دیدن و موارد دیگر، استحکام بالایی از خود نشان دهد تا هم از کیفیت محصول خشکبار کاسته نشود و هم از تغییر شکل ظاهر بسته بندی جعبه، جلوگیری کند.

محبوب‌ترین مدل‌ها در بسته‌بندی کارتن خشکبار

در بسته‌بندی محصولات خشکبار از مدل‌های متنوعی استفاده می‌شود که از محبوب‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع مدل‌ها برای کارتن خشکبار

 • بسته بندی کشویی

این بسته‌بندی یکی از گران‌ترین و همچنین زیباترین مدل‌های بسته بندی خشکبار است که به شکل مربع یا مستطیل بوده در بحث صادرات بیشترین استفاده را دارد. طراحی این نوع جعبه‌ها بگونه‌ای که در هر بخش می‌توان یک نوع خشکبار را قرار داد.

 • بسته بندی کیسه‌ای

این نوع بسته‌بندی نیز در دسته بسته‌بندی های فانتزی قرار دارد که از پلاستیک یا مقوا برای ساخت آن استفاده می‌شود.

 • بسته ‌بندی‌ تنقلاتی

این نوع بسته‌بندی‌ها بیشتر با هدف استفاده کودکان به خشکبار مورد استفاده قرار می‌گیرد که مانند بسته‌های چیپس و پفک است و بیشتر در بازارهای داخلی یافت می‌شود.

 • بسته بندی کتابی

یکی دیگر از بسته‌بندی‌های شیک و مدرن و مقرون به صرفه، بسته‌بندی‌های کتابی است که در آن درب جعبه به صورت کتاب باز و بسته می‌شود. گاهی در درون بافت اصلی این جعبه‌ها برای زیبایی بیشتر از قالب‌های مختلف استفاده می‌کنند.

نکات مهم در خصوص خرید بسته بندی کارتن خشکبار

در هنگام خرید کارتن‌های خشکبار باید به برخی از نکات توجه کنید که در ادامه به بیان آن می‌پردازیم.

 • توجه به ابعاد و وزن محصل نسبت به جعبه

در قدم اول باید ابعاد و وزن محصول نسبت به جعبه را مشخص کنید؛ یعنی وزن جعبه باید تحول وزن محصول را داشته باشد، به همین دلیل در اختیار قرار دادن این اطلاعات در اختیار شرکت جعبه‌سازی به شما کمک می‌کند که هم جعبه سازگارتری را خریداری کنید و هم قیمت دقیقی از سفارش را در اختیار داشته باشید.

 • مشخص کردن نوع کارتن خشکبار

همانطور که متوجه شدید در تولید کارتن‌های خشکبار، انواع متفاوتی وجود دارد که این موضوع را باید متناسب با نیاز خود تعیین کنید. به طور مثال بسته‌بندی خشکبار به صورت فله‌ای نیاز به یک مدل دارند و اگر قرار به فروش محصول در وزن‌های پایین‌تر باشد، نوع دیگری از مدل را باید مورد استفاده قرار داد.

 • انتخاب صحیح نوع جعبه باتوجه به مصرف

اگر قصد دارید که بسه‌بندی‌های کوچک خشکبار را در کارتن‌های مادر قرار دهید، جعبه‌های لمینتی بهترین انتخاب هستند. در یکبار مصرف و تک نفره، معمولا افراد از پاکت های بسته بندی خشکبار استفاده می‌کنند که جنس آن‌ها کرافت کاغذی است. پس هنگام سفارش به نوع جعبه مورد استفاده خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

در پایان

ما همه چیز درخصوص کارتن خشکبار را برای شما عزیزان بیان کردیم. در حقیقت هدف استفاده از صنعت جعبه سازی در بسته بندی این نوع محصولات مواردی چون قابلیت استفاده دوباره، ضد نفوذ در برابر رطوبت و گرما، کم هزینه بودن، امکان انجام تبلیغات و رضایت خاطر مشتری است که همان طور گفتیم باید در انتخاب آن‌ها به مواردی چون نوع خشکبار، ابعاد، نوع طراحی برای بازارهای داخلی و صادرات و آشنایی با نظرات مشتریان در جهت بالا بردن جذابیت و زیبایی بیشتر طراحی ظاهری، دقت کنید.

اگر هم قصد خرید جعبه‌های لمینتی، مقوایی و کارتن‌های سه لایه و 5 لایه را دارید، کافیست با مشاورین فروش ما تماس حاصل فرمایید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!