طراحی جعبه بسته‌ بندی یکی از اصول مهم در صنعت جعبه سازی به شمار می‌رود که علاوه‌بر محافظت محصول، می‌تواند باعث افزایش فروش محصولات شما شود. به عبارت ساده‌تر مهم‌ترین دلیل که شما باید استفاده از طراحی جعبه بسته بندی را جدی بگیرید، ایجاد تفاوت محصولات شما با دیگر محصولات است. در حقیقت مهم‌ترین اهمیت طراحی جعبه بسته بندی، ایجاد تفاوت بین برند محصولات شما با دیگر برندها است که باید اصول مربوط به آن را بدانید. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه با مسترپک باشید.

مشاوره و تماس جهت طراحی جعبه و کارتن بسته بندی برای محصولاتتان : 

 

برای تماس کلیک کنید - 02177619027

 

برای تماس کلیک کنید - 09123792220

 

10 نکته مهم در طراحی جعبه بسته بندی

همانطور که گفتیم طراحی جعبه بسته بندی اهمیت بالایی برای فروش محصولات برند شما دارد که بهتر است نسبت به اصول آن‌ها آگاه باشید. در نتیجه مهم‌ترین نکات طراحی جعبه شامل موارد زیر است:

• ایجاد تمایز و توجه به اصل خلاقیت

اولین نکته در طراحی جعبه بسته‌بندی، داشتن خلاقیت است. تصور کنید محصول شما قرار است در بین صدها یا حتی هزاران محصول دیگر توجه مخاطبان را به خود جذب کند، در اولین نگاه چه چیزی مشتری را جذب محصول می‌کند؟ بله، ظاهر جعبه بسته‌بندی اولین موردی است که افراد به آن توجه می‌کنند و شما باید سعی کنید نسبت به دیگر رقبای خود، بحث خلاقیت را به خوبی استفاده کنید. در حقیقت شما باید برای طراحی جعبه بسته‌ بندی محصولات خود، یک وجه تمایز و تفاوت ایجاد کنید.

• طراحی کاربردی

در قدم بعدی باید به کاربردی بودن طراحی جعبه بسته بندی توجه کنید. برای این منظور باید به دو نکته توجه کنید:

1. حداقل اشغال فضا در بحث حمل‌ونقل
2. حمل کردن راحت محصول توسط مشتری

در حقیقت کاربردی بودن محصول، به تنهایی بسیاری از چالش‌های طراحی جعبه بسته بندی را حل می‌کند و یکی از مهم‌ترین اصول به حساب می‌آید.

 

طراحی جعبه محصول توسط مسترپک

 

• استفاده از لوگو و رنگ برند

یکی دیگر از نکات در طراحی جعبه بسته بندی، استفاده از لوگو و رنگ سازمانی است. در واقع لوگوی یک محصول نشان از شخصیت و هویت یک کسب‌وکار دارد و رنگ سازمانی آن، حس اعتماد مشتری را افزایش می‌دهد.

• توجه به ابعاد و شکل محصول

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی جعبه بسته بندی، متناسب بودن ابعاد و شکل جعبه با محصول است. در حقیقت جنس، طرح و رنگ جعبه باید با وزن، جنس و همچنین شکل محصول سازگاری داشته باشد. چرا سازگاری ابعاد و شکل جعبه با محصول اهمیت دارد؟ چون در صورت عدم سازگاری این دو باهم علاوه‌بر هدر رفتن زمان و هزینه طراحی و چاپ جعبه، به محصول نیز آسیب می‌رساند.

• دقت در انتخاب رنگ مناسب

در ادامه معرفی اصول مهم طراحی جعبه بسته بندی به انتخاب رنگ می‌رسیم که از اهمیت بالایی برخوردار است. برای انتخاب یک رنگ مناسب در کنار استفاده از رنگ سازمانی، لازم است به روانشناسی رنگ‌ها دقت و نسبت به آن آگاهی پیدا کنید. به‌طورکلی بیشتر کسب‌وکارها برای طراحی جعبه‌ بسته بندی از رنگ‌های سفید و مشکی بهره می‌برند اما افرادی هم هستند که استفاده از رنگ‌های ملایم را ترجیح می‌دهند.

• شناسایی مخاطبان

تا این بخش از مطلب متوجه شدیم که چه نکاتی و اصولی را باید در طراحی جعبه‌های بسته بندی در نظر گرفت اما تا وقتی که مخاطبان خود را نشناسیم، رعایت نکات بالا نمی‌تواند تاثیرگذار باشد. درحقیقت شما قبل از طراحی باید مخاطبان هدف خود را مشخص کنید و بدانید که بیشتر قشر آقاین را تشکیل می‌دهد یا بانوان؛ شاید هم کودکان مخاطبین مورد هدف شما باشند. با مشخص کردن این موضوع، انتخاب موارد بالا نیز برای شما راحت‌تر و آسان‌تر انجام می‌شود.

 

سفارش جعبه بسته بندی

 

• قرار دادن خود به جای مشتری

اگر مخاطبین خود را شناخته و تمامی نکاتی که تا کنون نام بردیم را به خوبی رعایت کرده‌اید، مشکل شما در طراحی جعبه بسته بندی عدم شناخت نیاز کاربر است. در خیلی از مواقع کسب‌وکارها به خوبی تمامی نکات را رعایت می‌کنند اما چون درک درستی از نیاز مخاطب خود ندارند به نتیجه مطلوب مورد نیاز دست پیدا نمی‌کنند. برای رفع این مشکل خودتان را به جای مشتری قرار داده و از نگاه او به طراحی خود توجه کنید، چه بسا در بسیاری از موارد به خوبی کمبودها و مشکلات خود را خواهید یافت.

همچنین می‌توانید یک کاتالوگ از محصول خود برای مصرف‌کننده طراحی کنید تا مشتری در استفاده از محصول دچار شک و تردید نشود.علاوه‌براین اگر بسته بندی شما نیاز به برچسب یا لیبل دارد، در طراحی آن برای جذب بهتر مشتری دقت بالایی به خرج دهید. در نهایت اگر محصول شما نیازمند بسته بندی کارتنی است، طراحی لمینت و طراحی فلکسو گزینه‌های شما به شمار می‌رود بوده چراکه این از بهترین انواع طراحی‌ روی بسته بندی کارتن هستند.

• ساده و شفاف بودن

گرچه ماهیت برخی از محصولات ایجاب می‌کند که طراحی جعبه بسته بندی مرموز باشد اما در صورتی که مصرف‌کننده نتواند محتوایات درون بسته بندی را بفهمد، با کاربرد محصول آشنا نباشند یا اصلا ندانند که محصول متعلق به چه برندی است، فروش محصول شما به خطر خواهد افتاد و بسته بندی آن در قفسه فروشگاه‌ها عملکرد ضعیفی خواهد داشت.

• صداقت در طراحی

صداقت یکی دیگر از اصول طراحی جعبه بسته بندی محسوب می‌شود. به عبارت بهتر درست است که باید طراحی شما زیبا و عالی باشد اما نباید محصول را بگونه غیر واقعی آن جلوه دهید. شما باید در عین رعایت تمامی نکات بالا به مشتری بگویید که قرار است در ازای خرید این محصول چه چیزی کسب کنند؟ اگر طراحی شما با محصول قابل ارائه تفاوتی از زمین تا آسمان را داشته باشد، مطمئن باشید که مخاطبین شما به تدریج دیگر اعتمادی به برند شما نخواهند داشت.

 

تولید جعبه سفارشی

 

حال با نکات مهم طراحی جعبه آشنا هستید

ما سعی کردیم تا اهمیت طراحی جعبه بسته بندی و اصول مهم در انجام اینکار را برای شما عزیزان بیان کنیم. اگر شما هم در صنعت جعبه سازی به دنبال یک منبع عالی برای تهیه جعبه‌های باکیفیت و مورد اطمینان محصولات خود هستید، می‌توانید روی مسترپک حساب کنید. همچنین شما می‌توانید قبل از خرید محصولات خود با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید و یک مشاوره رایگان با متخصصین ما داشته باشید. اگر بازهم سوالی ذهن شما را مشغول کرده، حتما آن را ما به اشتراک بگذارید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!