در مقاله نکات مهم در طراحی بسته بندی، به موضوع خلاق بودن جعبه اشاره کردیم؛ به همین خاطر می‌خواهیم درباره طراحی جعبه خلاقانه صحبت کنیم. امروزه بسته‌بندی محصولات در صنعت جعبه سازی نسبت به گذشته اهمیت بالایی پیدا کرده، به همین خاطر قصد داریم به خصوصیات یک بسته‌بندی خلاق و نکات مهم برای خلاقیت در طراحی یک جعبه بپردازیم.

آنچه در این مقاله میخوانید : نمایش

برای طراحی جعبه بسته بندی و تولید آن با شماره های زیر تماس بگیرید :

 

برای تماس کلیک کنید - 02177619027

 

برای تماس کلیک کنید - 09123792220

 

یک طراحی جعبه خلاقانه چه خصوصیاتی دارد؟

در ابتدا صحبت امروز می‌خواهیم بحث را با خصوصیات یک طراحی خلاقانه برای جعبه‌ها شروع کنیم که باید به مواردی چون داشتن تم رنگی چشم نوازی، شلوغ نبودن طرح، طراحی متناسب با محتویات درون بسته، سبک وزن بودن، اشغال نکردن حجم و فضای زیاد، مقاوم در برابر عوامل محیطی همچون تغییر دما، ضربه، مناسب بودن قیمت تمام شده جعبه و طراحی، داشتن ظاهری جذاب و متفاوت از رقبا و قابل حمل و جابه جایی، توجه کنید.

 

نکات مهم برای خلاقیت در طراحی جعبه

 

اما برای طراحی بسته بندی خلاقانه باید چه نکاتی را در نظر گرفت؟

نکات مهم برای خلاقیت در طراحی جعبه

اگر می‌خواهیم طراحی بسته بندی خلاقانه داشته باشید، حتما نکات زیر را در نظر بگیرید:

• استفاده از الگوها

شیوه‌ای ساده و در عین حال جذاب برای طراحی بسته بندی خلاقانه، استفاده از الگوها و مقایسه آن‌ها با یکدیگر است. استفاده از این روش پیچیدگی خاصی ندارد و تنها باید طرح مرتبط با محصول خود را انتخاب و در آن یک رنگ جذاب به کار ببرید. در حقیقت استفاده از الگوهای ساده و مرتبط با موضوع محصول و در برخی موارد حتی تکراری، جذابیت ظاهری بسته‌بندی را بیشتر می‌کند.

• استفاده از تمام فضای موجود

برای ایجاد خلاقیت در طراحی جعبه، سعی کنید از تمام فضای جعبه استفاده کنید. به عبارت بهتر، شما نباید تنها توجه خود را برای قسمت بیرونی بسته‌بندی بگذارید، بلکه از فضای داخلی بسته‌بندی هم می‌توانید استفاده کنید. به عنوان مثال اگر قرار است چند محصول در یک بسته قرار داده شود، هر کدام را جداگانه به نمایش گذاشته و برای هر قطعه آن یک بردگی در نظر گرفته و هرکدام آن‌ها را با یک زیبایی، داخل آن جای دهید.

• نترسیدن از سادگی

در طراحی جعبه خلاقانه همیشه به دنبال انجام کارهای عجیب نباشید، چراکه گاهی استفاده از یک طرح ساده چشم‌نوازی بسیاری را در مخاطب ایجاد می‌کند. در این روش استفاده از برچسب‌ها و کمی رنگ مدرن به بسته‌بندی را فراموش نکنید.

• مکمل بودن بسته‌بندی با محصول

یکی دیگر از طراحی‌ها در بسته بندی خلاقانه، مکمل بودن بودن طرح بسته بندی با محصول است؛ یعنی بسته‌بندی خیلی طبیعی و ساده به نظر رسیده و شبیه به محتویات محصول است.
این نوع طراحی به بسته بندی‌های شفاف معروف هستند که حس آرامش و اطمینان را در مخاطب ایجاد کرده و به صورت واضح نشان می‌دهد که مشتری قرار است چه محصولی را خریداری کند. استفاده از طراحی لیبل برای قرار دادن اطلاعات محصول را در این روش فراموش نکنید زیرا دانستن و شناخت بیشتر محصول برای تمامی مشتریان اهمیت دارد.

• جسور بودن

در استفاده از چندین شکل و رنگ برای بسته‌بندی‌های خود جسور باشید تا یک محصول برجسته به کاربر خود ارائه دهید. سعی کنید در این بخش حس بازیگوشی و تعامل مشتری را با بسته بندی خود برانگیزید تا برند و محصول شما برای همیشه به خاطرش سپرده شود.

• شکستن چارچوب‌ها

در هر حوزه و صنعتی یکسری قواعد و چارچوب وجود دارد اما شما ملزم به این نیستید که در بسته‌بندی محصولات خود همیشه طبق چارچوب پیش بروید، بلکه به شما پیشنهاد می‌کنیم که در برخی مواقع لازم است عرف‌های موجود برای بسته بندی را بشکنید و یک طراحی نوآورانه برای مشتری خلق کنید. به عنوان مثال همیشه آب‌های آشامیدنی همیشه درون یک بطری پلاستیکی وجود دارد اما اگر می‌توانید آن را درون یک بسته بندی مقوایی ارائه داده تا یک ایده جذاب و فوق العاده باشد.

• استفاده از طرح های‌ دوست داشتنی و فانتزی

استفاده از طرح‌های بامزه و فانتزی، در بین افراد از محبوبیت بالایی برخوردار است که می‌توانید از آن به عنوان یک طراحی بسته بندی خلاقانه برای انواع محصولات استفاده کنید. در این روش می‌توانید از شخصیت‌های کارتونی استفاده کنید یا تصویری خلق کنید که افراد را به وجد آورد.

• نزدیک کردن طعم و بسته بندی محصول به یکدیگر

این ایده بیشتر برای موارد خوراک و خوردنی کاربرد دارد؛ منظور ما در استفاده از روش نام برده این است که سعی کنید اسانس محصول را با بسته‌بندی به تصویر بکشید تا مخاطب در اولین نگاه به محصول شما آن را احساس کند. علاوه‌برآن از ویژگی‌های دیگری چون منعطف بودن، استحکام و نرمی هم در بسته‌بندی خود استفاده کنید.

• استفاده از تایپوگرافی و فونت‌های اختصاصی

تاثیر و استفاده از فونت‌های اختصاصی در بسته‌بندی محصولات بر هیچ کسی پوشیده نیست و استفاده از این ویژگی، نگاه حرفه‌ای تری از محصول را به مخاطب مب‌بخشد و محتوای درون بسته‌بندی را پراهمیت جلوه می‌دهد.

• استفاده از رنگ‌های شاد

یک روش ساده برای داشتن یک ایده بسته بندی خلاقانه، استفاده از رنگ‌های شاد است. رنگ‌های شاد همیشه توجه مخاطب را در کمترین زمان ممکن به خود جلب و حس کنجکاوی او را برای بررسی بیشتر محصول، برمی‌انگیزد. پس فراموش نکنید که درگیر کردن نگاه مشتری برای مدتی کوتاه به سمت محصول خود، یک فرصت عالی برای معرفی ویژگی‌های اصلی آن است.

 

طراحی بسته‌بندی با قابلیت استفاده مجدد

• طراحی بسته‌بندی با قابلیت استفاده مجدد

کاربردی بودن بسته‌بندی‌ها همیشه مورد استقبال مشتریان قرار می‌کیرد و از آن لذت می‌برند. پس برای خلاقیت در طراحی جعبه خود، حتما به نیاز مشتری توجه کنید زیرا مشتری با دیدن محصولی ک بتواند پس از استفاده، همچنان از آن بهره ببرد، او را برای خرید محصول ترغیب می‌کند. پس در این روش سعی کنید که کاربرد بسته‌بندی، خاص‌تر و مشکل‌گشا باشد تا استقبال از محصول بیشتر شود. البته این مورد را فراموش نکنید که در ابتدا، خود محصول باید از کیفیت مناسب برخوردار باشد و نباید کاربردی بودن آن را فراموش کرد.

• به رخ کشاندن قابلیت‌های ویژه محصول در بسته بندی

ویژگی دیگری که در طراحی جعبه خلاقانه می‌توانید از آن استفاده کنید، اشاره کردن به ویژگی‌های خاص محصول است. یک مثال عالی در این مورد، هندزفری‌های ضدآب است که شرکت سازنده در طراحی بسته‌بندی خود هنذفری‌ خود را در یک بطری پر از آب نشان داد تا هم ضدآب بودن هندزفری به مخاطب نشان داده شود و هم یک بطری آب به مشتری هدیه داده می‌شود.

• الهام گرفتن از طبیعت

در اکثر مواقع مصرف‌کنندگان بیشتر به دنبال بسته‌بندی‌هایی هستند که بتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند و در این میان استفاده از طبیعت در طراحی بسته‌بندی، حس تازه و ارگانیک بودن محصول را به مخاطب منتقل و حس خوشایند خرید را برای مشتری دو چندان می‌کند. باید این را پذیرفت که در دنیای مدرن امروز، ظواهر خیلی بیشتر از آنچه گمان می‌کنید، اهمیت پیدا کرده و به همین خاطر بایدبه زیبایی طرح‌های بسته بندی خود توجه کنید.

• بازی با حواس چندگانه مخاطب

یکی دیگر از ترفندهای مهم برای طراحی جعبه خلاقانه، استفاده از حواس چندگانه مشتریان برای جلب توجه به سمت محصول است که در این میان استفاده از حس لامسه می‌تواند کمک زیادی را به همراه داشته باشد. پس اگر این توانایی را داشته باشید تا از محتویات درونی بسته روی بسته‌بندی محصول استفاده کنید که جلوه‌ای زیبا و سه بعدی به جعبه محصول شما بدهد، می‌توانید مشتریان زیادی را به سمت محصول خود جذب کنید.

• در نظر گرفتن طراحی متناسب با مد روز

یکی دیگر از مواردی که باید در طراحی بسته بندی خلاقانه به آن توجه داشته باشید، غافل نبودن از مدل‌های روز است. شما باید نسبت به طراحی‌های جدی و مورد پسند کاربر شناخت داشته باشید و بتوانید همواره آن‌‌ها را بررسی کنید. بازهم تاکید می‌کنیم که در خیلی از موارد نیازی نیست تا شما بسته‌بندی خاصی را طراحی کنید اما همین که در عین سادگی شیک و مدرن به نظر برسید، مشتریان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کنید. پس همیشه نسبت به ترندهای بسته‌بندی آگاه و آن را برای جعبه‌های خود استفاده کنید.

• استفاده از تصاویر جالب روی بسته بندی‌ها

یکی دیگر از کارهای جالب و جذاب برای داشتن طرحی خلاقانه در برخی از بسته بندی محصولات، استفاده از تصاویری است که مصرف‌کنندگان انتظار دیدن آن را ندارند. این موضوع علاوه‌برجلب توجه مشتری، نظر او نسبت به محصول شما هم تغییر داده و می‌توانید حتی از این طریق مشتریانی وفادار به خود را رقم بزنید.

• عجیب بودن طراحی

در نهایت باید به شما بگوییم که در بعضی مواقع سعی کنید عجیب به نظر برسید. عجیب و غریب بودن همیشه هم بدنیست و این تکنیک در برخی از مواقع برای طراحی بسته‌بندی، اتفاقات باورنکردنی بسیاری را رقم خواهد زد و می‌تواند شما را در بین بسته‌بندی‌های دیگر متمایز کند. به عنوان مثال در بسته‌بندی جعبه‌های آبمیوه می‌توانید از شکل میوه‌ها استفاده کنید تا این حس نوشیدن آبمیوه از خود میوه به مشتری القا شود.

در جمع‌بندی از طراحی جعبه خلاقانه باید گفت

اکنون می‌دانید که خصوصیات یک طراحی بسته بندی خلاقانه چیست و از چه ایده‌های در طراحی این نوع بسته بندی‌ها می‌توان استفاده کرد اما نکته مهم در اینباره طراحی بسته بندی برای محصولات صادراتی است. در این مورد علاوه‌بر استفاده از روش‌های بالا باید به چند نکته توجه کنید که شامل موارد زیر است:

• مقاوم و بادوام بودن بسته بندی

اولین نکته، دوام و مقاومت بسته‌بندی محصول است، چراکه مسیر رسیدن به دست مصرف‌کننده طولانی بوده و طراحی بسته بندی باید توانایی محافظت از محصول را داشته باشد.

• دو زبانه بودن

اگر محصول شما برای صادرات به دیگر کشورها استفاده می‌شود، پس نباید این نکته را فراموش کنید زیرا مصرف‌کنندگان قادر به خواندن ترکیبات محصول و اطلاعات درج شده به زبان فارسی نیستند. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که ترجمه اطلاعات محصول منجر به شلوغی بیش‌ازحد بسته‌بندی نشود.

• برخورداری از قیمت مناسب

در طراحی بسته بندی محصول باید توانایی خرید مخاطب هدف را درنظر بگیرید، چراکه انجام صادرات باعث افزایش قیمت محصول می‌شود و اگر از بسته‌بندی استفاده کنیدکه قیمت آن را بیشتر کند برای مصرف‌کننده مقرون‌به صرفه نخواهد بود.

نقش طراحی بسته بندی خلاقانه در فروش و تبلیغات

همانطور که می‌دانید بسته بندی نشان دهنده نحوه نگهداری و محافظت از محصول، برند و معرفی ویژگی‌های آن به مصرف کننده است اما یکی از مهمترین عوامل در فروش و بازاریابی محصول هم محسوب می‌شود. از طرفی، ظاهر بیرونی بسته بندی یک ابزار قوی برای برقراری ارتباط بین مصرف کننده و برند است که نقش مهمی در تحریک برای خرید محصول و موفقیت در فروش دارد.

 

نقش طراحی بسته بندی خلاقانه در فروش و تبلیغات

 

همچنین رنگ، ابعاد و شکل ظاهری نیز از مهم‌ترین ابزارهای تبلیغات محصول به‌شمار می‌روند و از این دو نکته می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از خلاقیت در طراحی جعبه، می‌تواند نقش بسیاری برای تبلیغات و فروش محصولات شما رقم بزند.

در نهایت….

ما سعی کردیم تا تمامی نکات درخصوص طراحی جعبه خلاقانه را برای شما بیان کنیم اما در صورتی که نیاز به استفاده از جعبه‌های مقوایی، لمینتی، هاردباکس و کارتن‌های 3 لایه و 5 لایه برای محصولات خود دارید، حتما با شماره تماس‌های مجموعه مسترپک ارتباط برقرار کنید تا کارشناسان فروش، شما را راهنمایی کنند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!