چاپ جعبه در صنعت جعبه سازی یکی از راه‌های جذب مشتری و بازاریابی است که در نتیجه باعث فروش بیشتر و ارتقا کسب‌وکار می‌شود. در عصر امروز بسته‌بندی تنها با هدف نگهداری از محصولات مورد توجه قرار نمی‌گیرد، بلکه افراد این روش را فرصتی برای شناخت بیشتر برند خود در ذهن مخاطب می‌دانند و در این زمینه باهم به رقابت می‌پردازند. به همین خاطر ما در ادامه قصد داریم علاوه‌بر معرفی روش های چاپ جعبه، نکات مهمی را در انتخاب این روش‌ها بیان کنیم.

جهت خرید و مشاوره در رابطه با جعبه بسته بندی با شماره های زیر تماس بگیرید :

 

برای تماس کلیک کنید - 02177619027

 

برای تماس کلیک کنید - 09123792220

 

معرفی انواع روش‌های چاپ جعبه

به طورکلی در صنعت چاپ روش‌های مختلفی وجود دارد که ما در اینجا به مهم‌ترین آن‌ها در چاپ جعبه می‌پردازیم. پس می‌توان روش‌های استفاده شده در صنعت چاپ جعبه را به موارد زیر تقسیم کرد:

• چاپ سیلک

یکی از ساده‌ترین روش‌های چاپ، چاپ سیلک است که به عنوان یکی از روش‌های بسیار ارزان صنعت چاپ به حساب می‌آید اما به دلیل ظاهر شیک و زیبایی که به بسته‌بندی می‌دهد، بیشتر برای جعبه‌های بهداشتی و آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش برای تیراژهای کم گزینه بسیار مناسبی است، چراکه پروسه راه‌اندازی آن بسیار طولانی مدت بوده اما هزینه کمتری را مصرف می‌کند.

چاپ سیک در اکثر موارد به صورت تک رنگ یا دو رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و به صورت مستقیم روی جعبه چاپ می‌شود. مواردی چون امکان چاپ روی جنس‌های مختلف مقوا، بهداشتی بودن آن، هزینه بسیار پایین نسبت به جنس‌های دیگر، کیفیت بسیار بالا به دلیل مجزا بودن رنگ و امکان چاپ در تیراژهای کمتر از ۱۰۰۰ عدد، از مزایای اصلی این نوع روش چاپ جعبه به حساب می‌آید.

جالب است بدانید که این روش نوعی چاپ شابلونی به حساب می‌آید که مرکب‌های موجود در آن از منافذ باز یک پارچه توری عبور کرده و روی سطح مورد نظر قرار می‌گیرد که به صورت دستی و ماشینی قابل اجرا است.

 

چاپ انواع جعبه در جعبه سازی مسترپک

• چاپ فلکسو یا فلکسوگرافی

فلکسوگرافی به عنوان برترین روش چاپ برجسته به حساب می‌آید که با استفاده از پلیت‌های ژلاتینی، فتوپلیمر و مرکب رقیق یا مرکب پایه آب با ماشین‌های چاپ فلکسو به صورت رول چاپ ، انجام می شود. در خصوص ماشین‌های چاپ فلکسو باید گفت که برای چاپ کارها تیراژ بالا مناسب بوده و قابلیت چاپ انواع رول‌های کاغذ، مقوا، فویل، سلفون و نایلون در ضخامت‌های مختلف را دارند که در انواع ماشین‌های یک رنگ و چند رنگ ساخته شده و معمولا بیش از ۶ رنگ را چاپ می‌کنند.

از مزایای این روش باید به مواردی چون کاهش هزینه‌های مربوط به انرژی برق، نیاز کمتر به سرویس و نگهداری، عدم نیاز به تنظیم تيغه مرکب دان، کاهش ضایعات چاپی، سرعت بالا در چاپ جعبه، امکان چاپ چند رنگ (۴ رنگ مختلف) با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و قیمت مناسب در چاپ تعداد بالا اشاره کرد.

به طورکلی از چاپ فلکسو در صنعت جعبه‌سازی برای بسته‌بندی مایعات مثل آب میوه و غیره، پاکت‌های کاغذی و پلاستیکی و چاپ جعبه‌هایی مقوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین علاوه‌برآن برای چاپ کاغذ دیواری، روزنامه، کتاب جیبی و برچسب نیز از چاپ فلکسو بهره می‌برند. به این نکته توجه داشته باشید که انجام فلکسو برای استفاده در چاپ جعبه با استفاده از ورق‌های سلفونی انجام می‌شود که در ادامه به واسطه دستگاه لمینت، روی جعبه‌ها چسبانده می‌شود.

• افست یا لیتوگرافی

این روش چاپ به دلیل داشتن ویژگی‌های خاص و ترکیب آن‌ها به طور همزمان مانند استحکام، سرعت و کیفیت بالا، یکی از پراستفاده‌ترین روش‌های چاپ جعبه در تیراژهای بالا به حساب می‌آید و روش کار در آن به این شکل است که تصویر یا طرح مورد نظر ابتدا با استفاده از دستگاه مخصوص روی پلیت‌های فلزی به نام زینک منتقل شده و در ادامه زینک‌های تهیه شده برای چاپ، وارد برج‌های رنگی دستگاه می‌شود؛ سپس کاغذهای چاپ از رول‌های رنگی عبور کرده تا در نهایت طرح مورد نظر، روی کاغذها چاپ شود.

در حقیقت این روش چاپ توسط ماشین‌های افست کوچک و بزرگ انجام می‌گیرد که هر کدام از آن‌ها برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود. به طورکلی از ماشین‌های افست کوچک برای کارهایی مثل چاپ سربرگ، چاپ کارت ویزیت، انواع فرم‌های تجاری، دفترچه، کتابچه، انواع صورت حساب و چاپ فاکتور فروش استفاده می‌گردد درحالی‌که ماشین‌های چاپ افست بزرگ برای چاپ مجلات، بروشور، کتاب، پوستر، چاپ کاتالوگ با تیراژهای کم و متوسط، چاپ جعبه، کارتن و چاپ بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پس می‌توان گفت ماشین های چاپ افست رول یا وب (Web) بر اساس نوع محصولات چاپی به 3 گروه ماشین‌های افست رول کوچک، ماشین‌های مخصوص چاپ رول های کم عرض و ماشین‌هایی برای چاپ فرم‌های تجاری تقسیم شده اما ماشین‌های چاپ افست رول بزرگ به دو گروه اصلی ماشین‌های چاپ افست رول هیت ست (Heatset) و رول گلدست (Coldset)، تقسیم می‌گردد.

• چاپ گراور یا هلیوگراور

چاپ گراور، یکی از روش‌های چاپ برجسته است و برای اجرا باید از سیلندرهای فلزی مخصوصی استفاده کرد تا در نهایت طرح‌ها و تصاویر، به صورت حفره‌های ذره بینی به چاپ برسند. کیفیت چاپ گراور معمولا یکدست بوده و در تمام طول چاپ، به حالت یکنواخت انجام می شود. علاوه‌برآن، کیفیت چاپ کارهای رنگی با استفاده از این روش بسیار بالا است و به همین دلیل چاپ گراور به عنوان یکی از بهترین روش‌های چاپی با کیفیت بالا شناخته می‌شود.

این روش برای چاپ کارهایی با تیراژ بسیار زیاد مثل مجله، کاتالوگ‌های رنگی، برچسب، انواع مقوا، مواد بسته بندی، چاپ جعبه، نایلون‌های بسته بندی، اوراق بهادار، کاغذ دیواری، روکش‌های طرح چوب، تمبرهای پستی و دیگر موارد مشابه بسیار کاربردی است

 

چاب انواع جعبه بسته بندی

• چاپ دیجیتال

یکی از روش‌های متداول چاپ جعبه، روش دیجیتال است که در مقایسه با چاپ افست در تیراژهای پایین‌تر، هزینه کمتری را برای افراد رقم می‌زند و به طورمعمول برای چاپ جعبه‌ها با تیراژ کم مورد استفاده قرار می‌گیرد و این روش چاپ را، برای تعداد جعبه‌هایی کمتر از 100 عدد پیشنهاد می‌کنند. همچنین یکی از ویژگی‌های منحصربه فرد این روش، درج جزئیات بیشتر روی جعبه است و به طورکلی، قابلیت تکرار پذیری بالاتری نسبت به روش‌های دیگر دارد.

البته این هم بدانید که چاپ دیجیتال از سرعت و کیفیت بالایی برخوردار است که فرآیند چاپ آن توسط رایانه انجام می‌گیرد؛ یعنی تصویر یا طرح مورد نظر با استفاده از رایانه به دستگاه چاپگر ارسال و دستگاه نیز، آن را روی کاغذ چاپ می‌کند.

نکات و اصول مهم در انتخاب روش های چاپ جعبه

بعد از آشنایی با انواع روش های چاپ جعبه، باید یکسری از نکات در انتخاب روش مناسب اینکار را بدانید که شامل موارد زیر است:

• نوع جعبه

یکی از عوامل مهمی که در چاپ و همچنین در ارزش محصول شما از دیدگاه مشتری تاثیر بسیار بالایی دارد، نوع جعبه است و از میان انواع جعبه‌ها، جعبه مقوایی از پرکاربردترین نوع در بسته‌بندی محصولات بشمار می‌رود که از استحکام بالایی برخوردار است و قابلیت طراحی اشکال مختلف را به ما می‌دهد.

• سایز و شکل جعبه

تفاوت در انواع مختلف جعبه باعث می‌شود که برخی اوقات، طراحی شما شکل استانداردی نداشته باشد که می‌تواند در انتخاب دستگاه و روش چاپ، تاثیر بسیاری داشته باشد.

• توجه به طراحی جعبه

همانطور که می‌دانید بسته بندی‌های مختلفی برای جعبه استفاده می‌شود که با توجه به طرح و هدف شما از جعبه، باید روش‌های متفاوتی را استفاده کنید. به عنوان مثال درجایی که استحکام و کیفیت بالای بسته بندی جعبه برای شما اهمیت بالایی دارد، بهترین روش استفاده از چاپ افست است درحالی‌که اگر نیاز به درج اطلاعات بیشتر محصول دارید، باید از روش چاپ دیجیتال استفاده کنید.

• محکم بودن جعبه و محافظت از محصول

یکی دیگر از مهم‌ترین اصول در چاپ جعبه، عدم آسیب دیدن جعبه است. در حقیقت اگر روش چاپ درستی را برای صنعت جعبه سازی خود انتخاب نکنید که سبب آسیب دیدن جعبه گردد، خسارات زیادی در محافظت از کالاها به وجود خواهد آمد.

 

عوامل تعیین کننده در چاپ جعبه

عوامل تعیین کننده در چاپ جعبه

از آنجا که انواع مختلفی از جعبه و نوع چاپ وجود دارد، قیمت تمام شده تولید جعبه‌ها کاملا به نوع سفارش، تیراژ و نوع چاپ جعبه بستگی دارد. به‌طور مثال در بیشتر مواقع چاپی که برای جعبه‌های مقوایی ایندربرد استفاده می‌شود، چاپ افست است که قیمت متفاوتی نیست به چاپ جعبه‌های مقوایی ایفلوت و فلکسو دارد.

اکنون همه چیز درخصوص چاپ جعبه را می‌دانید

ما سعی کردیم در این مطلب انواع روش های چاپ جعبه را به شما معرفی کنیم و بگوییم در انتخاب روش مناسب چاپ جعبه باید چه نکاتی را در نظر بگیرید. در حقیقت به دلیل زیاد شدن تعداد کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف و افزایش رقابت‌ها، شرکت‌ها برای تبلیغ برند و لوگوی خود، از چاپ روی جعبه‌ها استفاده می‌کنند که علاوه بر تبلیغ طولانی مدت، باعث جذب مشتری می‌شود. در واقع با پیشرفت صنعت مد، افزایش خلاقیت و طرح‌های جذاب و تلاش برای منحصربه‌فرد کردن هدیه‌ها، صنعت چاپ جعبه‌ و استفاده از روش‌ها آن نسبت به قبل اهمیت بالایی پیدا کرده، چراکه باعث ترغیب افراد به خرید کردن می‌شود

در نهایت این را بدانید که دو عامل مهم در چاپ جعبه به جنس مقوا یا کاغذ و نوع چاپ بستگی دارد که باید به آن توجه کنید. پس اگر بازهم سوالی درباره چاپ جعبه دارید، آن را در بخش چت آنلاین بپرسید . همچنین برای دریافت مشاوره درخصوص سفارش انواع جعبه‌ها، می‌توانید با شماره‌های مسترپک تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان فروش، شما را به طور کامل راهنمایی کنند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!