جعبه سازی در بین تولید کنندگان محصولات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. جعبه سازی را می توان یکی از شاخه های اصلی بسته بندی در نظر گرفت که برای محصولاتی که نیاز به جعبه دارند مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً جعبه با توجه به ویژگی ها و ابعاد محصول ساخته می شود.

البته نوع جعبه و این که چه طرحی داشته باشد بیشتر براساس سلیقه تولید کننده می باشد. این روزها با توجه به پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن دستگاه های جعبه سازی جدید ساخت جعبه در طرح ها و مدل های مختلف آسان شده است.

برای تماس با جعبه سازی مسترپک با شماره های زیر تماس بگیرید :

 

برای تماس کلیک کنید - 02177619027

 

برای تماس کلیک کنید - 09123792220

 

البته برای ساخت جعبه باید این نکته طلایی را در نظر گرفت که کاملاً بتواند از محصول و کالا محافظت کند و ویژگی های آن را به خوبی نشان دهد. برای ساخت جعبه از مقواهای مختلفی استفاده می شود. این مقواها دارای ضخامت های متنوعی هستند و با توجه به محصول از آن ها استفاده می شود و باعث می شود تا به خوبی از کالا محافظت شود و ماندگاری آن افزایش پیدا کند.

همچنین ساختار جعبه ها به گونه ای است که حمل ونقل کالاها را آسان تر و راحت تر می کند. به کمک جعبه می توان به راحتی برند تولید کننده کالا را معرفی کرد. از جعبه سازی می توان در صنایع مختلفی استفاده نمود. لوازم پزشکی و دارویی، آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی، لوازم خانگی، لوازم یدکی، لوازم الکترونیکی، فست فود، جواهرات و آجیل و خشکبار همگی از موارد استفاده ی جعبه سازی می باشند.

 

جعبه سازی در ایران

انواع جعبه سازی

جعبه سازی با توجه به مدل و فرم جعبه در دسته های مختلفی دسته بندی می شود. جعبه مقوایی، لمینتی، هارد باکس، استوانه ای، کارتن و ساک مانند همه از انواع جعبه سازی هستند. از جعبه های مقوایی بیشتر برای کالاهای استفاده می شود که وزن سبکی دارند. مدل های جعبه مقوایی بیشتر به صورت دو طرف درب، کشویی و کیبوردی می باشد. مقوا هایی که در جعبه مقوایی به کار می رود و یا به صورت پشت طوسی، پشت سفید و مقوای ایندربرد می باشند.

گرماژ این مقواها با هم متفاوت است و از لایه های مختلف کاغذ ساخته شده اند. همچنین خدمات چاپی که بر روی آن ها بکار می رود شامل طلاکوب، نقش برجسته و یو وی می باشد جعبه لمینت همان طوری که از نام آن مشخص است یک لایه ی کاغذ یا مقوا بر روی جعبه لمینت می شود. معمولاً جنس روکش جعبه لمینت از مقوای گلاسه و یا مقوای پشت طوسی است. جعبه لمینت ای که با با مقوای گلاسه لمینت می شود سطح کیفی چاپ بسیار بالایی دارد و گرماژ مقوای مختلفی در آن به کار می رود.

جعبه لمینتی که با مقوای پشت طوسی ساخته می شود نیز گرماژ متفاوتی دارد. جعبه استوانه ای همان طور که از نام آن ها مشخص است از قوطی های مقوایی ساخته می شود و در تولید آن ها از لوله مقوا استفاده می شود که کاغذ چاپ شده برروی لوله چسبانده شده است. جعبه های استوانه ای نیز به صورت تلسکوپی و تک لوله هستند و با توجه به دربی که دارند به استوانه ای با درب فلزی، استوانه ای با درب پلاستیکی و استوانه ای با درب مقوایی تقسیم بندی می گردند.

 

جعبه بسته بندی
جعبه بسته بندی

 

دستگاه ها و ماشین آلات مورد استفاده در جعبه سازی

دستگاه ها و ماشین آلات در جعبه سازی به کار می روند و در انواع مختلفی هستند. دستگاه ملخی بیشتر برای جعبه هایی استفاده می شود که خیلی کوچک هستند. ماشین ملخی جزو ماشین هایی قدیمی است. در گذشته از ماشین ملخی برای جعبه های شیرینی استفاده می شد. که با کمک کلیشه ها حروف در کنار یکدیگر قرار می گرفتند و جعبه ها چاپ می شدند. چاپ لترپرس یکی از قدیمی ترین روش های چاپ جعبه سازی می باشد که با کمک حالت رفت و برگشت عمل چاپ جعبه سازی انجام می شد.

امروز از لترپرس دیگر استفاده نمی شود. دستگاه بابست برای جعبه هایی که خیلی بزرگ هستند بکار می رود. دستگاه خط کش برش یکی از ماشین آلاتی است که در جعبه سازی بکار می رود. این دستگاه خط تا و برشی را که مشخص شده کات و برش می دهد.

دستگاه دایکات کشویی برای برش مقواهای مختلف استفاده می گردد. دستگاه های چسب زن جعبه سازی همان طوری که از نام آن ها مشخص است ماشین آلاتی می باشند که لبه جعبه ها را چسب می زنند. این دستگاه ها به صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در بازار وجود دارند که با قیمت مختلفی به فروش می رسند. دستگاه های چسب زن بیشتر برای تولید جعبه های دارویی و مواد غذایی به کار می روند.

آیا جعبه سازی و کارتن سازی تفاوت دارد

جعبه سازی و کارتن سازی تفاوت خیلی زیادی با یکدیگر ندارند تنها تفاوت اصلی آن ها در نوع مواد اولیه ای است که برای ساخت آن ها استفاده می شود. برای جعبه سازی از مقوا استفاده می شود ولی در کارتن سازی از ورقه های کارتن با ضخامت های مختلف و تعداد لایه متنوع بکار می رود. معمولاً برای جعبه سازی و کارتن سازی از دستگاه های مختلفی استفاده می شود. ابعاد جعبه سازی نسبت به ابعاد کارتن سازی کوچک تر است و معمولاً برای محصولاتی که وزن سبکی دارند از جعبه سازی استفاده می شود.

 

تفاوت جعبه سازی و کارتن سازی
تفاوت جعبه سازی و کارتن سازی

 

اما کارتن سازی بیشتر برای محصولاتی بکار می رود که سایز بزرگی دارند و وزن آن ها نیز سنگین است. از دستگاه چاپ افست برای جعبه سازی و از دستگاه چاپ فلکسو و سیلک برای کارتن سازی استفاده می کنند. مقواهایی که در ساخت جعبه به کار می روند شامل: پشت طوسی، ایندربرد، گلاسه و تحریر ضخیم می شود. در ساخت جعبه از انواع ورقه های سه تا 7 لایه استفاده می شود.

جعبه سازی و کارتن سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. تولید کنندگان برای اینکه بتوانند بهترین جعبه و کارتن مناسب را برای کالاهای خود سفارش دهند باید اطلاعات دقیقی از آن ها بدست آورند. همچنین مشاوره با کارشناسان جعبه سازی به آن ها در انتخاب یک جعبه مناسب که بتوانند کالا را به خوبی معرفی و محافظت کند کمک زیادی می کند.

برای تماس با جعبه سازی مسترپک با شماره های زیر تماس بگیرید :

 

برای تماس کلیک کنید - 02177619027

 

برای تماس کلیک کنید - 09123792220

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!